Oya PAKYÜREK

Oya PAKYÜREK

Zor Zanaat Ana-Baba Olmak

09 Şubat 2019 00:38 Okeved 942

Anneliğin, babalığın mükemmeli olmadığı gibi, çocuğun da mükemmeli yoktur, aynı mükemmel insan olmadığı gibi. Sorunsuz ebeveynlik, sorunsuz çocukluk olmaz.

Analık- Babalık “zanaat”ında en zorlanan ebeveyn türü kontrol bağımlıları. Kontrol bağımlısı olanların işi çok zor anne baba olduğunda, zira siz kontrolü ele geçirmeye çalıştığınız oranda işler kontrolden çıkacaktır.

 

Çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenlere tekrar bir göz atmakta, bilgi tazelemekte yarar var.

 

1-    Bütün çocuklar zaman zaman bazı sorunlar yaşar. Aynı bizler gibi. Önemli olan sorun yaşamak değil, sorunlarla başa çıkabilme becerisi geliştirmektir.

 

2-    Çocukların sorunlarını çözme potansiyeli vardır. Hem bizlerin hiç tahmin edemeyeceği yöntemler ve zamanlamalarla sorunları çözebilirler.


3-    Anne ve babalar çocuklarına hazır yardım paketleri sunarlarsa, çocuklar, anne-babalarına bağımlı kalır. Kendi özgün sorun çözme becerisini geliştirme fırsatını bulamazlar.

 

4-    Anne-babalar, Çocuklarının sorunlarını devralıp, onun sorununu kendi sorunu haline getirirse, Çözümler üretme kısmını üstlenip çözmeye çalışırlarsa, bu büyük bir yanlış olacak, hem sorun çözülemediği gibi, daha girift bir hale dönüşecek, hem çocuğun sorumluluk alanından çıkmış olacaktır.


5-    Eğer ebeveyn, çocuğunun sorununu anlamak ve yardım etmek kısmında olumlu, üstlenmek kısmında olumsuz tavır almayı becerebilirse birliktelikleri daha nitelikli bir hal kazanacaktır.

 

6-    Çocuklar genel olarak sorunlarını kendileri çözme eğilimindedirler. Müdahil ebeveyn bu eğilimi bozar. Çocuğun her yaptığını takip ederek, gerekli gereksiz müdahale eder, sorun arar, sorun bulur, çözüm üretir, kendince çözer, ya da çözdüğünü sanır.

 

7-    Çocuğa sorununu kendisi çözmesi için mutlaka fırsat verilmelidir.

 

Çocuğun davranışı anne baba için sorun oluyorsa, o zaman sorun çocuğun değil ana-babadadır, ancak bu sorunun çocukla ilgisi vardır.

Ve çocukla iletişime geçilerek çözülmesi gerekir.


Yani;

“Benim bir sorunum var ve seninle ilgili.  Sorunumu çözmek için yardımın gerek!!!” Dediğimizde doğru kapıdan ayağımızı atarız içeri. Daha çok yolumuz var birlikte alınacak ancak, doğru kapıdan girersek birlikte yürüyebiliriz.

 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Okeved | Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Eğitmenleri Derneği

Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Eğitmenleri Derneği'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Okeved

Barbaros Hayrettin Paşa Mh. 1993. Sk. Prestige Konutları A2 Blok No: 31/A D: 1
34522 Esenyurt / istanbul

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.